ספרי עיון ומחקר    רפואה   משיב הרוח

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
חינוך
משפט
ספרי ניהול
מדע המדינה
סוציולוגיה ופסיכולוגיה
עבודה סוציאלית
היסטוריה ופילוסופיה
גיאוגרפיה
רפואה
נושאים שונים
ספרי לימוד ומדריכים
סדרת מדע וטכנולוגיה
סדרת מעשה בראשית
ספרי מב"ט לכיתות א-ב
ספרי מב"ט לכיתות ב-ג
ספרי מב"ט לכיתות ג-ד
ספרי מב"ט לכיתות ה-ו
מבט לגן
הספריה של מבט לגן
בית הספר היסודי
חטיבת הביניים
בית הספר העל יסודי

    חזרה לדף הקודםלסיווג הספרים  בקטלוגשליחת קישור לספר  לחבריםהדפסה ידידותית

משיב הרוח
יצירתיות התלהבות ומניעת שחיקה במקצועות הרפואה
מאת: סטנלי רבין, בנימין מעוז, יובל שורר, אנדרה מטלון

הקדמה |
פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

אמר הרמב"ם: “מלאכת הרפואה היא מבוא גדול מאוד למעלות ולידיעת האלוהים ולהשגת האושר האמיתי."

איך קרה, אם כן, שרופאים רבים כל-כך, חלקם עדיין בתחילת דרכם, אינם מאושרים? מה הביא לידי כך שרופאים לא-מעטים )וכן מטפלים אחרים הקשורים כך או אחרת לעולם הרפואה( מביעים בשנים האחרונות אכזבה מהמקצוע, חוסר התלהבות מהעשייה הרפואית, כעס על המערכת, תסכול וסימני שחיקה? במקביל, מהו ההסבר לעלייה במפלס האלימות המילולית והפיזית נגד רופאים ואנשי מקצועות הרפואה? ההתפתחות הטכנולוגית העצומה בחמישים השנים האחרונות הובילה לפריצות-דרך משמעותיות הן בשיטות אבחון והן בטיפול במחלות קשות שהיו בעבר חסרות מרפא. אם כן, מדוע חוסר שביעות-הרצון של מטופלים רבים רק הולך וגובר, ועימו חוסר האמון ברופאים והעדר ההערכה כלפיהם?

האם התשובה נעוצה בעומס העבודה הכבד המוטל על הרופא בגלל מחסור בכוח-אדם וריבוי מטלות, לאו דווקא רפואיות? האם היא נעוצה בצורך בהתעדכנות מקצועית-מדעית מתמדת, הנבחנת לעיתים קרובות על-ידי מטופל מתוחכם, בקי ברזי האינטרנט, שאינו מקבל עוד את הסמכות הרפואית באשר היא? האם אלה הנהלים הארגוניים והדרישות המנהליות, שלעיתים אינם עולים בקנה אחד עם שיקול-הדעת הרפואי הטהור והתפיסה הערכית של המקצוע? או אולי אווירת הרפואה המתגוננת לנוכח האיום בתביעות משפטיות, “כּפיוּת-טובה" של מטופלים עד כדי אלימות, או תגמול כלכלי בלתי-מספק? קרוב לוודאי שהתשובה נעוצה בכל אלה גם-יחד.

על השאלה “מה אם כן עושים בנידון?" עונים ארבעה מטפלים מתחום הרפואה והפסיכולוגיה, כל אחד מומחה בתחומו, המציעים דרכים חדשניות, יצירתיות ומרתקות להתמודדות עם עקה ושחיקה במקצועות הבריאות בכלל והרפואה בפרט.

אין פלא ששלושה מבין ארבעת המחברים נמנים עם סגל הפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. זו הפקולטה שבית-הספר לרפואה שלה הציג מודל חדש בחינוך רפואי, שבו החולה, משפחתו והקהילה שהוא משתייך אליה נמצאים במרכז ההוויה הרפואית.

זו גם הפקולטה שהקימה את שירותי הבריאות בקהילה בנגב, שייסדה את מקצוע רפואת המשפחה בישראל, ואשר לאחרונה בנתה תוכנית מפוארת לרפואה בין-לאומית ובין-תרבותית, בשיתוף עם אוניברסיטת קולומביה בניו-יורק. מבית-יוצר אקדמי זה לרעיונות חדשניים ויצירתיים חוברים יחדיו בספר זה מומחים ידועי-שם לשם עזרה הדדית בין-תחומית בהתמודדות עם בעיה קשה של שחיקה, ובמובן מסוים של אובדן דרך במקצועות הבריאות והרפואה.

מי ייתן והם יחזירו למלאכת הרפואה את היכולת להשגת האושר האמיתי.

פתח-דברים |
פרופ' משה קוטלר, יושב-ראש המועצה הלאומית לבריאות הנפש

מערכות הבריאות במילניום השלישי מתאפיינות בעולם של צרכים ודרישות מצד גורמים מגוּונים. מערכות אלה נאלצות להתמודד עם עומס כבד של פונים, רשימות-המתנה ארוכות, מטופלים מושכלים ודעתניים העומדים על זכויותיהם, וכן ריבוי תביעות נגד מערכות הבריאות.

בעידן כזה הרופאים ועובדי מערכת הבריאות עומדים תחת לחצים אינטנסיביים. נוסף על כך עליהם להתמודד עם ים של תקנות והוראות מנהלתיות, כמו-גם עם צורך מתמיד בהתעדכנות שוטפת בידע הרפואי הרב המיתוסף חדשות לבקרים. אין ספק שלנוכח כל אלה מקדם השחיקה של עובדי מערכות הבריאות גבוה בהרבה מזה שאפיין את עבודתם בעבר.

מטרת ספר זה היא לעורר מחדש את היצירתיות, התשוקה והלהט לעבודה במערכות בריאות. המחברים מציעים שינויי עמדות וגישות אסטרטגיות מתקדמות שעשויים לסייע לעובד מערכת הבריאות, וכן דרכי התמודדות מושכלות שיאפשרו לו לשמר את הסיפוק וההנאה ולמנוע את השחיקה המואצת. הנחת-היסוד היא שאיש טיפול הנהנה מעבודתו יתפקד טוב יותר כמקצוען, וגם חוליו יחושו בשליחותו ובהתלהבותו.

ארבעת מחברי הספר באים כולם מהעולם הטיפולי-הפסיכותרפויטי אך ממקצועות שונים בתוכו, כך שכל אחד מביא את תרומתו הייחודית מעולמו המקצועי, והקורא נסחף למסע מרתק ויצירתי. עבודת-צוות זו של ארבעה מחברים מעולמות תוכן שונים ממחישה כיצד עבודה משותפת של צוות רב-מקצועי יכולה להציע פתרונות חדשניים לכל העוסקים בטיפול במערכות הבריאות.

ברישא של הספר המיקוד הוא בנושא השחיקה בעולם הרפואה ובמקורות הדחק המרכזיים. המחברים גם מצביעים על נקודות התורפה של מערכת הבריאות, ומנסים לבחון את המערכת דרך פרספקטיבה חדשה ומקורית.

ספר זה מומלץ לכל השולחים ידם בטיפול בבני-אדם במסגרת מערכות בריאות שונות. סטודנטים לרפואה יכולים למצוא בו מדריך ומצפן לקראת תחילת דרכם במסע הארוך של קריירה טיפולית. הספר יכול לסייע בחילוץ מהתחושה המדכדכת של חוסר מוצא ואובדן הטעם והלהט בעשייה הרפואית.

תמונה מוגדלת ופרטי הספר

מחיר מומלץ: 74 ש"ח

| דף הבית | על ההוצאה | חדש ברמות | השתלמויות | רכישת ספרים | הגשת כתבי יד | רשימת הדיוור | תנאי שימוש | יצירת קשר |
© 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת רמות ליד אוניברסיטת תל-אביב בע"מ, כתובת ההוצאה: קמפוס אוניברסיטת ת"א
בניין הסנאט, קומה 2, חדר 219, רמת אביב, תל-אביב. ת.ד. 3926 תל-אביב, 61392. | על ידי סמיוטיקה