חזרה לספר באתר

   

וולטר - מכתבים אנגליים ומילון פילוסופי
Voltaire, מאת :וולטר

Lettres Philosophiques
Dictionnaire Philosophique
By: author

מחיר מומלץ: 65 ש"ח
מספר עמודים: 271
מסת"ב: ISBN: 965-274-317-8

© כל הזכויות שמורות: הוצאת רמות

וולטר - מכתבים אנגליים ומילון פילוסופי
Voltaire
מאת: וולטר

את מכתבים אנגליים, או מכתבים פילוסופיים (1733), פרסם וולטר לאחר שובו מגלות באנגליה, בשנים 1729-1726, ובהם באה לידי ביטוי האנגלופיליות שלו. באנגליה מצא וולטר את הגשמת האידיאלים שלו עליי אדמות: חופש המחקר המדעי, המשחרר מכל דוגמה דתית; חשיבה אמפריסטית; עיתונאות מפותחת; חוקים המבססים בהדרגה צדק חברתי; ומעורבות פוליטית הולכת וגוברת של קבוצות חברתיות חדשות. הספר היה "הפצצה הפוליטית הראשונה שהוטלה על המשטר הישן".

לימים צירף אליו וולטר את המכתב ה-25, הלא-אנגלי לחלוטין, שבו ניהל ויכוח עקרוני עם המתמטיקאי וההוגה הדתי בלז פסקל.זה אחד המסמכים המרתקים בתולדות הפילוסופיה, בו ההומניזם הרדיקלי של וולטר מעומת עם מה שהיה גלעינו של האקזיסטנציאליזם הדתי המודרני.

למכתבים האנגליים צורפו קטעים נבחרים מתוך כרכי מילון פילוסופי (במהדורותיו הראשונות נוסף לו התואר נייד), שאותו פרסם וולטר כעבור שלושים שנה. אלה הן פנינים סאטיריות, המשלבות התבוננות מושחזת במציאות החברתית של התקופה עם ידענות רב-גונית.

האקטואליה של כמה מערכי המילון בולטת לעין, בעוד שבערכים אחרים בא לידי ביטוי יחסו רב-הלבטים כלפי היהודים והיהדות של מי שהיה אולי הראשון שתפס את ההיסטוריה היהודית תפיסה חילונית. (במילון פילוסופי כתב: "אנחנו נדבר על היהודים כאילו היינו מדברים על סקיתים או על יוונים.")

לתרגום נוספה אחרית-דבר פרי עטו של דניס שרביט, מהחוג לתרבות צרפת באוניברסיטת תל-אביב.