חזרה לספר באתר

   

היגיון ורגש בקבלת החלטות ובלקיחת סיכונים
מאת :יוסי יסעור

Rationality and Affect in Decision Making and in Risk Taking
By: Joseph Yassour

מחיר מומלץ: 64 ש"ח
מספר עמודים: 168
מסת"ב: ISBN: 965-274-414-x

© כל הזכויות שמורות: הוצאת רמות

היגיון ורגש בקבלת החלטות ובלקיחת סיכונים
מאת: יוסי יסעור

היגיון ורגש, חרטה ואכזבה, שליטה עצמית, סיכויים וסיכונים, אינטואיציה וסטטוס-קוו - משתנים אלה ואחרים חוברים יחדיו בתהליכים של קבלת החלטות. מהי הדרך הנכונה לקבל החלטות? עד כמה הרגש והאינטואיציה צריכים להיות מעורבים בהחלטות ועד כמה הדרך הלוגית, ההגיונית? איך משקללים בין מטרות שונות ומנוגדות בבחירת טכנולוגיה חדשה, מכונית, רופא, או בן-זוג?

הספר היגיון ורגש בקבלת החלטות ובלקיחת סיכונים עוסק בשאלות אלה. מוצגות דרכים רציונליות לקבלת החלטות לצד דרכים רגשיות ואינטואיטיביות; המזרח מושווה למערב; גישה כוללנית, הוליסטית, מושווית לגישה פרטנית.

למידע יש חשיבות רבה בתהליכי קבלת החלטות. הספר מציג דרכים שונות לחישוב ולהערכה של ערך המידע המושלם והחלקי. בנושא זה של הערכת ערך המידע יש התייחסות מיוחדת לכדאיות של סקרי-שוק ולבחינת הכדאיות של היעזרות ביועצים ובמומחים שונים.

חלק נכבד של הספר עוסק בהצגת תורת-הערך (תורת הפרוספקטים) ויישומיה, כפי שפותחה על-ידי כהנמן וטברסקי. תרומתם המיוחדת של שני פסיכולוגים ישראליים אלה לתורת ההחלטות הינה עצומה. השלכותיה מתפרשות על תחומים רבים, כגון כלכלה, מנהל, רפואה, משפט, השקעות, מדיניות, וכמובן גם על כל ההחלטות האישיות.

"ד"ר יוסי יסעור נמנה עם המורים הבולטים לקבלת החלטות בישראל. ספר זה הינו הישג חשוב של המחבר ותרומה חשובה לחינוך לקבלת החלטות בישראל. זה ספר שהיה נחוץ כבר מזמן בארץ."
- דבריו של פרופסור יואב גנזך, ראש התוכנית להתנהגות ארגונית בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב.

"הספר מכיל מידע רב על-אודות קבלת החלטות, ועם זאת הוא נגיש לציבור הרחב. לד"ר יסעור יש כישרון נדיר לשלב טיפול אקדמי ומעמיק עם סגנון הגשה קל להבנה. ניכר בספר שיש למחברו תשוקה להורות קבלת החלטות"
- דברי פרופסור רמי צוויק, ראש הקתדרה לשיווק וראש המרכז למחקר ניסויי בעסקים, אוניברסיטת הונג-קונג למדע ולטכנולוגיה.

"ספר מרתק לסטודנט, לחוקר ולכל המתעניין בתורת ההחלטות. כתוב היטב, בבהירות, בגובה העיניים ובהרבה הומר. היבטים פסיכולוגיים והסתברותיים הכרוכים בקבלת החלטות נסקרים בהרחבה, תוך שימת דגש בפרדוקסים ובטיפול בהטיות שכיחות. הנוסחות, כאשר אינן נמנעות, כבר נובעות מאליהן.".
- משה חביב, פרופסור לסטטיסטיקה, האוניברסיטה העברית בירושלים

"ספר מצוין לכל מי שמקבל החלטות היכול לשמש תלמידי משפטים, עורכי-דין ושופטים בהבנת תהליכי קבלת החלטות של עצמם ושל אחרים." .
- ד"ר אברהם טננבוים, שופט בית-משפט השלום, ירושלים