חזרה לספר באתר

   

מסע אל האין
תאוריית האישיות של שלמה גיורא שוהם והשתקפויותיה בספרות ובהגות, מאת :לילי שמיר ויוסי לב

A Journey to Nothingness, Shoham's Theory of Personality, and it's Reflections in Literature and Thought
By: Lily Shamir, Yossi Lev

מחיר מומלץ: 68 ש"ח
מספר עמודים: 167
מסת"ב: ISBN: 965-274-429-8

© כל הזכויות שמורות: הוצאת רמות

מסע אל האין
תאוריית האישיות של שלמה גיורא שוהם והשתקפויותיה בספרות ובהגות
מאת: לילי שמיר ויוסי לב

בתוך כל אחד מאיתנו קיימת כמיהה לחוויה טוטלית ואידיאלית, שאינה ניתנת להבעה מילולית ולכן מכונה בתרבויות בשם "אין". כמיהה זו לובשת צורות שונות: שאיפה להתמזג עם האינסוף, להתאחד עם האל או עם מושא האהבה האידיאלית, כיסופים למשיח געגועים לגן העדן של הילדות, תשוקה למבע אותנטי ולביטויו היצירתי, ובאופן כללי יותר: כמיהה להגשמת כל אידיאל שאדם בוחר להקדיש למענו את חייו.

כמיהה זו מזינה את החיים בכוח פעולה ומעניקה להם משמעות, אך הגשמתה דורשת מסע תמידי אל מרחבי האין שבתוכנו, ועומדת בסתירה למרוץ האינסופי של מציאות היומיום שבו אנו מצויים. כך יוצר שאנו מיטלטלים בין שני קוטבי קיום - חיצוני ופנימי - מתוך רצון ליישב את הקונפליקט. הכוח המניע אותנו אל מרחבי האין נובע גם מהרצון להגיע לאושר הנכסף. אושר זה אינו ניתן להגדרה במילים, אולם כשנוגעים בו, ברגע חסד, יודעים שהוא קיים ומזומן בעבורנו.

מאז ומתמיד הביעו הוגים ואנשי דת, סופרים ומשוררים, את הכמיהה אל האין באמצעות רעיונות, מטפורות ודימויים שיש בכוחם להחיות אותה גם בנו. תאוריית האישיות יוצאת-הדופן של פרופ' שלמה גיורא שוהם, חתן פרס ישראל, מציעה כלים לחלוץ אותה חוויות- אין מהכתבים הספרותיים. בכך עוסק ספר זה.