ספרי עיון ומחקר    רפואה   סיפורי רופאים - קובץ שני

חיפוש מתקדם
חיפוש ספר
חינוך
משפט
ספרי ניהול
מדע המדינה
סוציולוגיה ופסיכולוגיה
עבודה סוציאלית
היסטוריה ופילוסופיה
גיאוגרפיה
רפואה
נושאים שונים
ספרי לימוד ומדריכים
סדרת מדע וטכנולוגיה
סדרת מעשה בראשית
ספרי מב"ט לכיתות א-ב
ספרי מב"ט לכיתות ב-ג
ספרי מב"ט לכיתות ג-ד
ספרי מב"ט לכיתות ה-ו
מבט לגן
הספריה של מבט לגן
בית הספר היסודי
חטיבת הביניים
בית הספר העל יסודי

    חזרה לדף הקודםלסיווג הספרים  בקטלוגשליחת קישור לספר  לחבריםהדפסה ידידותית

סיפורי רופאים - קובץ שני
הומניזם ברפואת המשפחה
בעריכת: אנדרה מטלון, עינת אברהמי - עורכים

פתח דבר
הספר "סיפורי רופאים - הומניזם ברפואת המשפחה" יצא לאור לפני שנה ונשלח לכלל חברי האיגוד. זהו ספר מרגש ומרתק, וכעת אני שמח לכתוב את מילות הפתיחה לספר השני בסדרה.

ברכות לד"ר אנדרה מטלון ולד"ר עינת אברהמי, שהמשיכו במפעל המבורך והביאו השנה לחברינו הרופאים אסופת סיפורים חדשה, רחבה יותר ואני בטוח שלא פחות מהנה לקריאה.

המספר הרב של סיפורים שנשלחו למערכת מעיד על הצורך האדיר שלנו כמטפלים לחלוק את החוויות שלנו עם עמיתינו. הסיפורים מציגים את הפנים האחרות, ההומניות, של המקצוע שלנו: את המגע היום-יומי עם בני אדם, עם המחשבות שלהם ועם הרגשות והיחסים בתוך המשפחה ובסביבה החברתית והתרבותית שלהם, וכן את יחסי הגומלין עם מערכת הרפואה ותפיסת הבריאות והחולי בכללותה.

ההדים החיוביים שהגיעו אלינו בעקבות הספר הראשון מדגישים את חשיבותה של במה מסוג זה ברפואת המשפחה, ותהי זו אולי תרומה צנועה של האיגוד להגברת הסיפוק בעבודתנו כרופאי משפחה.

אני מאחל לכולנו קריאה מהנה, ואני משוכנע שאחרי הספר השני יבואו עוד רבים וטובים ושכבר בשנה הבאה ניפגש שוב, בספר השלישי.

פרופ' שלמה וינקר
יו"ר איגוד רופאי המשפחה

הקדמה - סיפורים מרפאים
אנדרה מטלון ועינת אברהמי

לספר סיפור זוהי פעילות בסיסית ומרכזית בתקשורת בין בני אדם. כאשר אנשים מדברים על חייהם, הם תמיד מספרים סיפורים: סיפורי הצלחות וכישלונות, לקחי טוב ורע, תובנות על מה שעושה את החיים שווים יותר לחיותם ואת החברה שלנו לטובה יותר. דרך הסיפורים אנחנו מגדירים את זהותנו ומעניקים משמעות לקיומנו. למעשה, הסיפורים מספקים לנו את זהותנו האישית, התרבותית והמקצועית.

רופאים ידעו תמיד, שברפואה אין צורך להמציא או לבדות סיפורים. המציאות עוצמתית ומפתיעה יותר מכל דמיון. הדרמה האנושית נמצאת ומתגלגלת בכל מפגש בין־אישי במרפאה או בבתיהם של המטופלים. רפואת המשפחה גם היא עולם ומלואו, אף שזהו עולם אשר מעטים מחוץ לו מבינים את מורכבותו.

זהו עולמם של תסמינים שעוד לא הפכו למחלות מוגדרות, עולם המחייב את אמנות הפענוח של התסמינים הללו, במיוחד כאשר הסיפורים הינם תלויי הקשר תרבותי. בעולם זה מתקיימות דרמות משפחתיות ועלילות בין־דוריות רוויות תשוקות וחרדות. הוא גם יכול להכיל סבל רב, דעיכה ומוות לצד שמחת הריפוי, חוכמת הרפואה המונעת ומגוון ענק של מצבים אנושיים שמחלות ומוגבלויות מייצרות.

הרחק מזרקורי התקשורת ומתהילתם של הכירורגים או רופאי הטיפול הנמרץ מצילי החיים בבית החולים, עבודתם של רופאי המשפחה מזכירה לעתים קרובות את עמלם הצנוע של עורכים וסופרים. היא כרוכה בסיוע למטופל או למטופלת בהעלאתו של סיפור המחלה והסבל, אך גם בסיוע להם לגלות סיפור אחר, המכיל התמודדות וריפוי.

אולם כדי ליצור סביבה בטוחה, שבתוכה יוכלו המטופלים לחשוף את סיפורם, על הרופאים לזהות את דעותיהם האישיות ואת סולם הערכים שלהם ולהיות מודעים להם, ובעזרת מודעות זו להקשיב טוב יותר לסיפוריהם של המטופלים ולהבין את חוויותיהם ואת המשמעויות שהם מייחסים למחלתם. רק כך הם יוכלו לעודד את מטופליהם ליצור סיפורים חדשים, אשר יגבירו את יכולתם להתמודד עם השינויים הנגרמים על ידי המחלה או הנכות.

אפילו כאשר אין מה לעשות יותר מבחינה רפואית, כאשר רופאי המשפחה ניצבים מול תחושת חוסר האונים של מטופליהם או מול האקראיות שבסבל, הרי יכולתם להיות לצד המטופלים, אמפתיים ותומכים, ולתת לסבל משמעות - היא זו שהופכת אותם למטפלים הומניים.

עם זאת, בעוד אנו מחנכים את תלמידינו להקשבה פעילה, לרגישות לסבלם של המטופלים ולהבעת חמלה, עומס העבודה במרפאות השכונתיות עשוי להיות כה גדול, שרופאים רבים עלולים למצוא את עצמם במלחמה מתמדת נגד השחיקה. אחת הדרכים למניעת שחיקה היא שיתוף בסיפורים, שהרופאים מספרים איש לרעהו וזה לזו: סיפורי מקרים, סיפורים על ליווי משפחות, סיפורי גבורה והצלה, סיפורי כישלונות וטעויות.

סיפורים אלו מהווים הזדמנות לעצור ולהתבונן במעשינו, להבין טוב יותר את עצמנו, את לבטינו, את חולשותינו, את חוסר האונים שלנו ואת חרדותינו. זו גם הזדמנות לצמוח, להפנים תובנות ולהפנותן לעבר בני אדם אחרים, כמו גם ליהנות מהשמחה והעונג שבמעשה הטיפול.

כאשר אנחנו מדובבים את חששנו שהמציאות תובעת מאתנו יותר ממה שאנו יכולים לתת, כאשר אנחנו מספרים על הגבולות המטושטשים שבהם אנו נתקלים בעשייה היום־יומית, אנחנו חווים תהליך מרפא: התחושה שאיננו לבד במצוקותינו, בכאבנו, בכובד שאנו נושאים על גבנו היא תחושה פלאית; ואילו היכולת להתחלק בשמיעתם או בקריאתם של סיפוריהם של אחרים עשויה להוביל אותנו לשינוי ולחולל צמיחה.

באוטוביוגרפיה שכתב, טבע הפסיכיאטר והפסיכואנליטיקן קרל גוסטב יונג את המונח "מיתוס אישי", כדי לציין את האפשרות המרפאה לאינטגרציה של חלקי הנפש השונים באמצעות הסיפור. כאשר אנו כותבים סיפורים אישיים, אנו מקבצים ומאחדים את אותם חלקים בלתי מתואמים ואותם דחפים נבדלים בנפשנו לכדי עצמי מלוכד.

מעמדה זו, כתיבת סיפורים אישיים היא הדבר הבריא ביותר שאנו יכולים לעשות למען עצמנו. באמצעות הכתיבה אנו בוררים את הבר מן התבן האקראי של החיים. אנו יוצרים סדר, לכידות ותכלית, ועל ידי כך מעצבים את מציאות חיינו.

היכולת לחקור את המורכבות האנושית דרך הסיפור היא יכולת חיונית למטפלים הומניים, השואפים להקל את חוסר האונים והכאב של מטופליהם על ידי מתן משמעות לחוויית הסבל. מחקרים חדשים בפסיכולוגיה קוגניטיבית תומכים בתועלת שבפיתוח הגישה הנרטיבית ברפואה, הן עבור המטופלים והן עבור המטפלים.

הם מראים שאמפתיה נרטיבית, קרי היכולת לתפוס ולחוש את מחשבותיהן ורגשותיהן של דמויות ספרותיות מנקודת מבטן, מפעילה את אותם אזורים במוח ה"נדלקים" כאשר אנו חשים אמפתיה לבני אדם במציאות.

מחקרים מסוג זה אף זכו לתמיכה אמפירית בניסויים שהוכיחו את קיומם של "נוירוני־מראָה" במוחנו. פיתוח היכולת הנרטיבית, אם כן, עשוי לתרום להעמקת האמפתיה בעבודה הקלינית ולהכרה בכך שאנשים פשוטים, מטפלים ומטופלים, יכולים להיות גם גיבורים. כוח הדמיון, המתווסף למיומנויות הנרטיביות בקריאה וכתיבה, עשוי להגביר את יכולתם של המטפלים לשהות לצד ו"עם" סבל ואובדן, שכן היכולת לתאר את המצבים הקשים, לספר את הכאב לו אנו עדים, מקבילה ליכולתם של מטפלים לשהות לצידו של המטופל במציאות, וזאת בלי לקפוא, להתעלם או לברוח.

הסיפורים והשירים שכינסנו בספר זה ריגשו והפתיעו אותנו בגיוונם ובתעוזתם. לצד יכולתם המרשימה של הכותבים לתת קול ותוקף נרטיבי למטופלים בלתי נשכחים שחדרו לליבם, בולטים סיפורי החולי האישי וסיפורי ליווי של בני משפחה קרובים שחלו. הן סיפורי "המטפל הפצוע" והן הסיפורים בשער הספר המוקדש ל"גבולות" דנים בפתיחות מעוררת הערכה בגבולות הגמישים והדינמיים בעבודתם של רופאי המשפחה.

סיפורים אלו מגייסים אותנו רגשית ואינטלקטואלית לצידם של הכותבים, במיוחד כאשר הם מעלים שאלות אמיצות ואינם מהססים לפרוש לפנינו מצבי חיים עדינים ומורכבים, שאין להם פתרונות מיידיים. ברובד העמוק ביותר, הדילמות הבוקעות מהסיפורים רלוונטיות למצב האנושי בכלל. יחד עם זאת, כל הסיפורים משקפים באופן אמין ומרגש את מחויבותם הסגולית של רופאי המשפחה לרווחתם ולכבודם של המטופלים, וזאת גם כאשר הם מתריסים לנוכח העומס המוטל על הרופאים והמחסור המערכתי בזמן ובמשאבים.

חשוב לציין, כפי שעשינו בספר הקודם, כי כעורכי הקובץ ביקשנו מהרופאים־הכותבים שישתפו את המטופלים בסיפור ויקבלו את הסכמתם לפרסומו או שישנו עד לבלי הכר את דמויותיהם. עם זאת, יכול להיות שיהיו קוראים שיזהו את עצמם או חלקים מסיפורם האישי באחד מהסיפורים.

אולם אנו מאמינים, שקוראים רבים אחרים יוכלו גם הם לזהות חלקים מעצמם באותו הסיפור ממש. זאת משום שלצד היותם סיפורים ייחודיים, יש לסיפורי הקובץ - כל אחד מהם - גם אופי אוניוורסלי. יחד עם זאת, אנו מאמינים כי יותר משהסיפורים חושפים את המטופלים, הם חושפים את המטפלים הכותבים: את חולשתם, את חוסר האונים ואת החרדות הכמוסות שלהם לצד הרגישות, החמלה, הכבוד והידידות, שמתפתחת בקשר הארוך והמתמשך עם המטופלים, האופייני לרופאי המשפחה.

כמו בקובץ הראשון של סיפורי הרופאים, שיצא לאור לפני כשנה, החלטנו גם הפעם לציין את שמות הכותבים בלבד, ועל ידי כך לבטא את מקומם השווה של הרופאים הצעירים לצד עמיתיהם הוותיקים והמכובדים. טעמנו הוא, שמלאכת הסיפור היא החשובה ולא תוארם של הכותבים.

זו גם הזדמנות עבור הקוראים להתמקד בקשב לקולות הדוברים אליהם "מבין השורות", מתוך מעשה הסיפור. מלאכת הסיפור כוללת את עיצוב הדמויות ונקודות מבטן, סידור העלילה בזמן, ארגון רצפים של סיבה ותוצאה ושיבוץ דימויים וניואנסים בטון ובשיח. כל אלה מַבנים את העצמי הייחודי של המספרים, את אותו קול ייחודי הבוקע מהמארג הסיפורי והמבקש לגעת בנפשנו.


תמונה מוגדלת ופרטי הספר

מחיר מומלץ: 64 ש"ח

| דף הבית | על ההוצאה | חדש ברמות | השתלמויות | רכישת ספרים | הגשת כתבי יד | רשימת הדיוור | תנאי שימוש | יצירת קשר |
© 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת רמות ליד אוניברסיטת תל-אביב בע"מ, כתובת ההוצאה: קמפוס אוניברסיטת ת"א
בניין הסנאט, קומה 2, חדר 219, רמת אביב, תל-אביב. ת.ד. 3926 תל-אביב, 61392. | על ידי סמיוטיקה